Posledné dni deviatakov sme na našej škole spestrili návštevami slovenských galérií. Pre niektorých to bola vôbec prvá návšteva galérie v živote a tak zážitky boli viac než pozitívne.
Pre triedu 9.A, ktorá smerovala na konci mája do nášho hlavného mesta, bola pripravená Galéria mesta Bratislava na Františkánskom námestí, ktorá sa nachádza priamo v srdci krásnej časti Starého mesta. Žiakov čakala prezentácia dvoch výstav – Žena a jej miesto a Súčasné umenie. Voľný čas pozorovaním im spestril priamo riaditeľ výstavy pán Mgr.Vladislav Malast. Po scénach rakúskych umelkýň žiaci dostali za úlohu kreatívne úlohy na rozvoj kritického myslenia, ale aj otvorenosti myslenia a vzájomného rešpektu s dodržiavaním obsahových štandardov pre ich vek. Záver nášho času v galérii patril pedagogickým zamestnancom, ktorí pripravili pre žiakov workshop. Ich úlohou bolo vnímať veci inak. V podobe zátišia oddeliť farby od skutočnosti a technikou maľby s pomocou špongie vytvoriť umelecké dielo.
Deviatu A na začiatku júna nasledovala trieda 9.B, ktorá si zvolila Galériu Jána Koniareka v najstaršom meste na Slovensku – v Trnave. Ich čas umenia bol rozdelený do troch fáz: návšteva ateliéru Mgr. Andrey Geseovej, výstavu akcií mladého umenia Skúter a projektu Re-used.
Pri arteterapii žiaci spoznávali sami seba formou dvojhodinového workshopu zameraného na jemnú motoriku. Z hliny vytvárali samých seba ako bájne fantazijné zviera. Príjemnou atmosférou, ktorou lektorka nakazila žiakov, sa niesol workshop aj pri lúčení.
Poobede v Galérii JK mali žiaci voľný pohyb, mohli sa sami zameriavať na veci, ktoré ich zaujali. Nakoniec sme spolu v aktívnej časti hodnotili Portrétovú miestnosť a ich čas umenia sme zakončili Happeningom - napodobovania sochárskeho diela Jána Koniareka.
Zapísal: K. Brečka