K spríjemneniu MDD prispel svojím pantomimickým vystúpením známy mím p. Kulíšek s hudobným sprievodom. Všetkým deťom našej školy želáme radostný a bezstarostný nielen tento deň, ale celé ich detstvo.
Vesmír očami detí 2021
Naši žiaci sa každý rok radi zapájajú do výtvarnej súťaže “Vesmír očami detí”. V tomto školskom roku medzi ocenenými prácami je i výkres od nášho žiaka Krištofa Kováča zo 4.B triedy. Súčasná situácia, žiaľ, nedovolila usporiadať tradičnú výstavu súťažných prác v Trenčíne, preto Krištofkovi priniesli odmenu osobne zamestnanci z Trenčianskeho osvetového strediska.
Krátke video s vyhodnotením súťaže nájdete tu:Vesmír očami detí
Ocenení maliari
Aj keď neskoro, ale predsa sme ocenili najúspešnejších autorov našich výtvarných diel, ktoré tvoria galériu víťazných prác projektu Slávni maliari medzi nami. Erasmus+ v podobe programu spolupráce škôl končí, no zapojili sme sa do novej výzvy v podobe Akreditácie.
Akreditácia nám otvára cestu k jednoduchšiemu čerpaniu grantov programu KA1 na sedem najbližších rokov. Vďaka tomu sa už čoskoro dostanú ďalšie deti do partnerských škôl v Európe. Držte nám palce, nech sa nám darí tak ako doteraz.
Blahoželáme úspešným Erasmákom a veríme, že o nich ešte budeme počuť v budúcnosti cez umeleckú tvorbu či inú tvorivú činnosť. Nech je toto len úspešný začiatok.
6
Vojaci očami detí
Žiaci 1. stupňa sa zapojili už do XX. ročníka výtvarnej súťaže "Vojaci očami detí”, ktorú vyhlásilo Ministerstvo obrany SR a mesačník Obrana. Na základe krásnych výkresov detí môžeme konštatovať, že toto povolanie je ešte stále pre deti zaujímavé.
Víťazným výkresom od autorov: Nelky Kyselicovej, Emky Blahovej, Alexa Koníčka a Lilky Kahúnovej držíme palce.
DEŇ ZEME
Každý rok 22. apríla na našej škole oslavujeme Deň Zeme. Je to ekologicky motivovaný sviatok, kedy sa snažíme v oveľa väčšej miere poukazovať na ničenie a znečisťovanie životného prostredia a možnosti jeho ochrany. Aj tento rok sme sa zapojili do oslavy dňa našej Zeme. No tento rok sme spojili tento pekný sviatok aj s „Jarnou očistou nášho mesta“. Deti v škole sa zamysleli nad mnohými problémami a nápadmi ako chrániť životné prostredie: neodhadzujeme v prírode odpadky, do obchodu si nosíme vlastnú tašku, dávame odpadu druhú šancu na využitie, doma či v škole pestujeme rôzne rastlinky a stromčeky, recyklujeme odpad, do školy chodíme pešo či na bicykli, vždy zhasíname svetlo, keď odchádzame z miestnosti a omnoho viac.
Žiaci mali aktivity, ktoré robili aj vonku napr. zbieranie odpadkov na sídlisku, športovom areáli, v okolí školy a v lese. Starší žiaci sa postarali o skrášlenie a vyčistenia okolia našej školy. Za tieto aktivity boli všetci odmenení sladkou a zdravou odmenou, od mesta Trenčianske Teplice, ktorá deti veľmi potešila.
Všetkým zúčastneným aj mestu za chutnú odmenu ĎAKUJEME
15
Projekt "Radi čítame"
Vďaka rozvojovému projektu MŠ SR "Čítame radi", ktorého hlavnou myšlienkou je podpora čitateľskej gramotnosti žiakov, sa naša školská knižnica obohatila o 124 kusov detských a mládežníckych kníh. S knihami sa detí budú postupne oboznamovať v rámci hodín literatúry a z prečítaných kníh si budú tvoriť čitateľský denník.
Po uvoľnení opatrení proti šíreniu Covid-19 sa naša školská knižnica opäť otvorila a je deťom k dispozícii dva razy do týždńa v utorok a štvrtok.
Text: Lýdia Pažítková
3
VŠETKOVEDKO
Aj napriek sťaženým podmienkam sa 18 393 detí z celého Slovenska zapojilo do 12.ročníka vedomostnej súťaže Všetkovedko. Z našej školy to bolo 33 žiakov 2., 3. a 4.ročníka. 27 z nich získalo titul „Všetkovedkov učeň.“ 6-tim žiakom sa podarilo svojím výkonom ukázať, že rozumejú svetu okolo nás a právom im patrí titul „Všetkovedko.“ Sú to:
Katarína Sedláková (2.trieda) - Lukáš Dorušinec (3.A) - Nela Kyselicová (3.A) - Matúš Komárek (4.A) - Aneta Pinďáková (4.B) - Liliana Kahúnová (4.B).
Najúspešnejšia z nich bola Aneta Pinďáková, ktorá získala aj titul „ Všetkovedko školy“. Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme.
Svetový deň vody
Svetový deň vody, ktorý pripadá na 22. marec, poukazuje na dôležitosť zabezpečenia dostatku zdravotne bezpečnej vody pre každého človeka na Zemi. Žiaci na 1.stupni sa spolu s triednymi pani učiteľkami venovali ochrane a dôležitosti vody na svojich online hodinách prostredníctvom rôznych aktivít: obliekli sa do "modrej", pili vodu z vodovodu, čítali Príbeh dažďovej kvapky, kreslili a písali o vode. Viac vo fotoalbume.
Zapísala: Z. Šlepecká
Ponožková výzva
21.marec je Svetový deň Downovho syndrómu. Pre tento deň je typické obuť si na nôžky rozličné ponožky J. Symbol rozličných ponožiek nám pripomína, že nie všetci sme rovnakí a práve to robí svet pestrejším. V tento deň sa celý svet spája aby vyčaril úsmev na tvári práve deťom s Downovým syndrómom. Žiaci 1.stupňa neboli výnimkou a do tejto krásnej aktivity sa zapojili aj s celými rodinkami a triednymi pani učiteľkami. Tejto spolupráci s celými rodinami sa veľmi tešíme a veríme, že každý rok nás bude stále viac a viac.Mgr.Veronika Mikušová
16
Aj 4. B sa zapojila do výzvy
Aj 4.B sa zapojila do Ponožkovej výzvy, ktorá oslavuje ľudskú jedinečnosť. Pripomenuli sme si to aj dnes na vyučovacej hodine slovenského jazyka, aby sme o tejto výzve troška podiskutovali. Mgr. Lýdia Pažítková
Začali sme v škole, pokračujeme online
Aj keď nám zavreli od 1. marca 2021 školu, pokračujeme v rámci projektu "Čítame radi" v čítaní kníh online. Trieda 4.B si vybrala z nových zakúpených kníh knihu od poľského autora Tomasza Samojlika Malý vlk s veľkým srdcom.
Keď táto kniha vyšla prvý raz v Poľsku, veľmi rýchlo sa vypredala. Verím, že zaujímavý príbeh malého vĺčaťa Orieška s mnohými poučeniami a poznatkami o živote vlčej svorky, zaujme i naše deti.
Text: Lýdia Pažítková
2
Náš partner v projektoch eTwninning a Erasmus
Našim dlhoročným partnerom v projektoch eTwninning a Erasmus je Základná škola s materskou školou v Siviciach. Je malá dedinka v tesnej blízkosti Brna. Škola je rodinného typu s krásnou pozíciou školy a zaujímavou architektúrou. Škola prešla rekonštrukciou a môže sa popýšiť krásnym šatom zvonka i z vnútra.
Pozrite si nasledujúcu správičku ČT a sledujte, ako naši partneri zvládajú vyučovanie počas pandémie. Aj touto cestou posielame pozdravy pánovi riaditeľovi, PaedDr. Pavlovi Vrtělovi.
Link: https://youtu.be/FjgP_wCelBA
Projekt "Čítame radi"
Z prvých kníh zakúpených z projektu na rozvoj čitateľskej gramotnosti "Čítame radi" sa uskutočnila v školskej knižnici malá výstava. Žiaci si mohli v knihách polistovať, aspoň troška počítať a vybrať si, čo by chceli ešte do konca školského roka prečítať. Po jarných prázdninách sa spoločne so svojimi triednymi učiteľkami budú novým knihám na hodinách literatúry venovať a budú o obsahu kníh diskutovať.
Akú mali radosť deti z nových kníh, vidieť na ich tvárach, i keď sú zakryté rúškami.
Zapísala: Lýdia Pažítková
3Aj my čítame radi, prikladáme zopár fotiek našich čitateľských denníkov... 4. A ))
Karnevalové vyučovanie
Posledný deň pred jarnými prázdninami si prváci spríjemnili vyučovanie - obliekli sa do karnevalových masiek a aspoň na chvíľu zabudli na náročné obdobie, kvôli ktorému sa tento rok tradičný fašiangový karneval nemohol uskutočniť. Radosť detí bola veľká, hoci úsmevy na fotografiách nie je vidieť. Starší žiaci (4.B) sa karnevalovej téme venovali na pracovnom vyučovaní. Viac prezradia fotografie.
Želáme všetkým pokojné prázdniny a dúfame, že sa po nich vrátime zdraví k prezenčnému vyučovaniu.
Text: Z. Šlepecká
6
Už vieme, kto sú Slávni maliari medzi nami
Po dvoch rokoch a neplánovanom predĺžení projektu z dôvodu pandemických obmedzení sa s koncom roka skončil aj náš medzinárodný projekt Slávni maliari medzi nami. Dva a pol roka na ňom spolupracovali žiaci a učitelia škôl z Českej republiky, Talianska, Poľska a Slovenska. Bol to v poradí už tretí projekt programu Partnerstvá škôl, no podľa záujmu a ohlasov žiakov a učiteľov sa stal doteraz najobľúbenejším Erasmus+ projektom, ktorý škola zároveň koordinovala. Hoci bol pôvodne určený pre žiakov 3. - 6. ročníka, podarilo sa nám postupne do neho zapojiť celú školu.
Spoznali sme spolu 10 svetových a 20 národných či regionálnych umelcov výtvarného umenia. Nechali sme sa ich tvorbou inšpirovať a výsledkom našej práce sú stále školské galérie prác, ktoré nám budú pripomínať, že „slávni maliari“ nie sú len na stránkach encyklopédií , ale skrývajú sa medzi nami v školských laviciach, len ešte o nich nikto nevie, pretože budúcnosť im ešte len ponúkne príležitosti. My však už tušíme, že predpoklady na to majú viaceré deti.
V rámci projektu sme plánovali usporiadať veľkú záverečnú vernisáž, aby ste sa o nich dozvedeli aj Vy, no koronavírus bol silnejší a naše plány zmenil. Veríme však, že keď sa dostaneme do bežného života, budeme môcť diela našich talentovaných detí ukázať aj Vám.
Čo sa vďaka projektu poradilo dosiahnuť?
Do projektu sa podarilo zapojiť priamo aj nepriamo viac ako 250 žiakov, uskutočnili sme spolu 18 žiackych a 7 učiteľských mobilít do troch krajín EU, vďaka finančnej podpore sme vytvorili výtvarný ateliér, ktorý využívajú žiaci školy a aj ZUŠ, nakúpili sme potrebnú digitálnu a učebnú techniku, zakúpili sme a vytvorili mnohé učebné a metodické materiály. Stálu pamiatku a zároveň učebnú pomôcku sme vytvorili prostredníctvom tlače plnofarebnej brožúry Slávni maliari medzi nami v troch jazykových mutáciách. Najviac si však ceníme hodiny plné tvorivosti, fantázie, umenia, ktoré k sebe pritiahli nielen našich žiakov, ale aj učiteľov. Veríme, že aj vďaka projektu každý z nás dokáže lepšie rozpoznať a precíť krásu umenia.
Pozrite si webstránku nášho projektu: https://twinspace.etwinning.net/70214/pages/page/428143
Čítame radi
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky vyhlásilo výzvu o rozvojový projekt „Čítame radi“, vďaka ktorému sa našej škole podarilo získať 800€ na kúpu kníh. Na ich spoznávanie sú pre žiakov pripravené 4 aktivity, v rámci ktorých si budú môcť zakúpené knihy požičať, prečítať, zapojiť sa do výstavy kníh s vlastným návrhom a niečo pekné aj vyhrať. Počas projektu budeme spolupracovať aj s ,,veľkou sestrou“ našej školskej knižnice – s mestskou knižnicou. Veríme, že žiakom sa zakúpené knihy budú páčiť a podporia čítanie našich žiakov. Napísala: Mgr. Michaela Mičková
Klasifikácia za 1.polrok 2020-2021
Vážení rodičia, na základe Usmernenia k priebežnému hodnoteniu a celkovému hodnoteniu žiakov základných škôl v školskom roku 2020/2021 počas mimoriadnej situácie a núdzového stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 pedagogická rada Základnej školy Andreja Bagara v Trenčianskych Tepliciach prerokovala a následne odsúhlasila zmeny v hodnotení žiakov základnej školy a v klasifikácii za 1. polrok tohto školského roka. Zverejňujeme zoznam klasifikovaných a neklasifikovaných predmetov za jednotlivé ročníky uvádzame v nasledujúcej tabuľke : Klasifikacia za 1.polrok 2020-2021
Knižné kamarátstvo
Žiaci 4.B triedy sa zapojili do súťaže "Knižné kamarátstva 2020", ktorú vyhlásilo nakladateľstvo Panta Rhei so sídlom v Bratislave. Cieľom súťaže bola podpora čítania žiakov základných škôl a veľkou motiváciou bola výhra - rozprávková knižnica v hodnote 2 000 €.
Od septembra do decembra sa žiaci zapojili do piatich motivačných kôl, v ktorých plnili priebežné úlohy: kreslili obľúbené rozprávky, modelovali knižné postavičky, spoločne vytvorili básničku k Vianociam.
Žiakom sa podarilo v rámci čítania prečítať spoločne dve knihy a tak mohli splniť poslednú súťažnú úlohu, napísať príbeh, v ktorom bude myšlienka kamarátstva knižných postáv.
Teraz už len mať šťastie pri žrebovaní 29.1.2021.
Napísala: Mgr. Lýdia Pažítková
Pozrite si fotografie - https://zstt.edupage.org/photos/?photo=forms/525196&#gallery/127